1) Invoice – faktura handlowa z warunkami dostawy oraz tłumaczenie faktury
Faktura handlowa jest dokumentem wystawianym przez sprzedającego na towary wysłane kupującemu. Od umowy obu stron (sprzedawca – kupujący) zależy stopień szczegółowości informacji opisujących towar (ilość, waga netto/brutto, cena za jednostkę, całkowita cena). Ze względu na wymagania władz celnych faktura handlowa powinna zawierać dane wymagane przepisami celnymi kraju importu (takimi jak np. kraj pochodzenia/country of origin, warunki dostawy/terms of delivery)
(Przykład dokumentu Invoice)
2) Packing list – specyfikacja zgodna z konosamentem
Lista pakunkowa jest dokumentem, który stanowi załącznik do dokumentów przewozowych ładunków drobnicowych. Dokument ten potwierdza jakie przesyłki są załadowane na dany środek transportu.
(Przykład dokumentu Packing List)
3) oryginał świadectwa pochodzenia – jeśli są stosowane preferencje
Dokument, ukazujący kraj pochodzenia sprowadzanego towaru, dzięki któremu urzędy celne mogą stosować tzw. preferencje celne lub regulacje importowe wynikające ze szczególnych źródeł.
(Przykład dokumentu Świadectwo pochodzenia)
4) Bill of Lading (B/L) – konosament, morski list przewozowy.
List przewozowy stosowany w transporcie morskim. Konosament jest świadectwem ładunkowym potwierdzającym odbiór określonego ładunku na statek, zobowiązującym przewoźnika do wydania ładunku w porcie przeznaczenia jego posiadaczowi.
Podstawowe funkcje konosamentu: – jest dowodem objęcia ładunku do transportu – zobowiązuje przewoźnika do wydania ładunku w porcie przeznaczenia na podstawie przedstawionego oryginału konosamentu – jest papierem towarowym, stanowi reprezentację towaru – jest papierem wartościowym, stanowi potwierdzenie własności towaru. Posiadacz konosamentu może dysponować towarem. – można go przenosić poprzez wręczenie, indos, lub w drodze cesji – nie zastępuje zlecenia transportowego, umowa na transport jest osobnym dokumentem Wystawienie konosamentu polega na jego podpisaniu i ewentualnym opieczętowaniu przez upoważnioną do tego osobę. Konosament wystawia się w kilku ponumerowanych egzemplarzach, z których każdy jest oryginałem dokumentu. Oprócz tego sporządzane są także kopie, które nie upoważniają do dysponowania ładunkiem.
(Przykład dokumentu Bill of Lading)
5. certyfikat CE – dla wyrobów dla których certyfikat jest wymagany w UE
Wyrób, na który wystawiony został certyfikat CE powinno być oznakowane logiem CE. Oznakowanie CE musi być wielkość conajmniej 5mm, w przypadku większego rozmiaru muszą być zachowane jego proporcje. Oznakowanie musi być umieszcone w widocznym miejscu, musi być czytelne i trwałe. Zgodnie z Dyrektywami tzw: „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej, które dotyczą bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska, producent powinien wyprodukować wyrób zgodnie z dyrektywami, nastepnie poddać go ocenie niezgodności. W przypadku wykrycia jakichkolwiek niezgodności powinien je niezwłocznie wyeliminować.
(Przykład dokumentu Certyfikat CE)
Inne w określonych przypadkach:
– faktura lub oświadczenie o kosztach transportu – świadectwo fumigacji / certyfikat fumigacji (w przypadku zastosowania opakowań i zabezpieczeń z drewna surowego) – świadectwo weterynaryjne, umowy, atesty – pozwolenie importowe (np. dla tekstyliów, wyrobów stalowych)
Przeczytaj artykuł o odprawach celnych w imporcie